Velo Akademie je cyklistický oddíl dětí a mládeže i cyklokroužek v jednom. Založen byl na základech cyklistického časopisu Velo, který mu poskytuje veškeré technické, finanční i personální zázemí. Základnu má v Kladně, ale cítí potenciál i v celé spádové oblasti Prahy Západ, Berounska, Rakovnicka, Slánska. Tréninky probíhají v Kladně a nejbližším okolí.

Cílem Velo Akademie je zasvěcovat do tajů a krás cyklistiky zájemce všeho věku, vést je formou společných pravidelných setkání a tréninků. Velo Akademie chce motivovat, vzbuzovat pozitivní vztah k pohybu a ke sportu. Pozitivní a především dlouhodobý vztah! Radost, zdraví, optimismus, zdokonalování se, sdílení v dobré partě a spousta pohybu na kole i mimo něj by mělo být náplní našich tréninků.

Jsme přesvědčeni, že dnešní člověk, a pro děti to platí obzvlášť, má ve svém denním programu příliš málo pohybu. Je to tragický trend s možnými tragickými následky. Díky společnému ježdění na kole chceme změnit toto nastavení alespoň u dětí, a dost možná i u celých rodin, s nimiž přijdeme díky Velo Akademii do styku. Žít se dá opravdu jinak- aktivně, s pohybem, s radostí a zdravě.

Důležité jsou pro nás i barvy, které jsme zvolili pro týmové oblečení. Jsou výrazné tak, abychom byli vidět na silnici v případě, že se na ní nevyhnutelně vyskytneme (s dětmi se jim ale vyhýbáme absolutně). Jsou to ale také naše národní barvy – modrá, bílá a červená. A jako emblém máme zvíře z našeho státního znaku - lva! Je to pro nás důležité. Chceme nejen trénovat a učit, ale i vychovávat. Především pak vlastním příkladem. Věříme, že děti, které jsou hrdé na své oblečení, na své „barvy“, snáz utvoří tým, nebudou schopny šikany, výsměchu, kastování. Hrdost, fair play, čest, slušnost – někdy to zní až banálně a příliš idealisticky, ale nebojme se pojmenovat to, co je pro nás důležité.

Pokud se ptáte na závody, výkony a výsledky, rádi vám vysvětlíme svůj postoj osobně. Jsme přesvědčení, že příliš raný tlak na vrcholovou výkonnost a výsledky mají v drtivé většině případů opačný výsledek a že spousta mladičkých vítězů časem získává ke sportu doslova odpor. Na to, brát věci vážně a opravdu systematicky trénovat a dřít, na to je plno času. Nejdřív je třeba mít tu dřinu, to kolo opravdu rád! Věřte nám, že zkušenosti i potenciál vést vrcholové cyklisty máme a bude-li poptávka, rádi budeme k dispozici. Ale je čas! Učme se, bavme se zdokonalujme se. Věříme, že cyklistika může člověka provázet celý život a celý život mu může přinášet radost, ať už to bude na cestě do práce, při dovolenkovém putování nebo na závodních tratích. Pokud tomu Velo Akademie napomůže, měla její mise největší smysl.

Martin RAUFER

Do třiceti let profesionální cyklista s medailemi z mistrovství ČR na silnici, v cyklokrosu i na horských kolech. Vystudoval trenérství cyklistiky na FTVS UK, vedl českou reprezentaci horských kol. „Svého profesního vrcholu jsem dosáhl příliš brzo a zjistil jsem záhy, že chci v cyklistice dělat něco úplně jiného, než jsem si po léta studií myslel. Něco mnohem smysluplnějšího.“ Spoluzaložil časopisy Velo a 53x11, které spolu s dalšími tituly už přes 20 let vydává. Za vydavatelstvím je i spousta dalších cyklistických aktivit, včetně pořadatelství akcí. „O cyklistických aktivitách s dětmi jsem dlouho snil, ale sám bych na to nestačil. Až po spojení sil s Robertem vše zaklaplo do sebe. Vidíme před sebou obrovské možnosti, kam až by se Akademie dala dovést, ale chceme být pokorní a jít krůček po krůčku. Především z toho chceme mít radost my a rozdávat ji našim členům.“

Robert FRITSCH

Do dvaceti let jsem se výkonnostně věnoval olympijskému triatlonu, posléze začal učit na základní škole a souběžně studovat na FTVS. Od svých 23 let jsem se začal věnovat přípravě mladých basketbalistů a podílel se na výchově několika reprezentantů, kteří prošli kladenským basketbalovým oddílem, někteří z nich jsou i nyní v seniorské reprezentaci. Na kole jsem jezdil pouze pro radost a relativně málo, teprve rehabilitace po zásadnějším úrazu pánve v roce 2014 mě vrátila k aktivnějšímu pohybu na kole i k triatlonu. V roce 2016 jsem přišel za Martinem Rauferem o radu na založení dětského cyklistického oddílu (impulzem mi byl můj syn a společně strávený čas) a, přestože jsme se dobře znali už dávno, za chvíli jsme zjistili, že vlastně hledáme jeden druhého. Já mám praxi s dětmi, s jejich rodiči a s fungováním sportovního klubu, on má zkušenosti z vrcholové cyklistiky. Martin mě dokázal nakazit svým entuziasmem a posunout hranice mnou zamýšleného cyklokroužku ve vybudování Akademie .

Roman KOLAŘÍK

Nadšený amatérský cyklista se zkušenostmi ze závodů a ježdění doma i v zahraničí na kole silničním i horském. Otec neméně nadšené cyklistky.

Eduard PINKAVA

Celoživotní milovník cyklistiky, a to jak silniční, tak horské. Díky své zálibě, ale i povolání měl možnost vyzkoušet řadu domácích i zahraničních cyklistických výzev, maratonů a etapových závodů. Má více jak desetiletou zkušenost s prací profesionálního cyklomechanika, servis a oprava kol je i v současnosti jeho zálibou. Po nástupu do vydavatelství V-Press se specializuje na testování produktů a kol, ale je také častým aktérem rubrik, spojených s najíždění trailů a tréninkových okruhů pro časopisy Velo a 53x11. Otec dvou aktivních dcer, z nichž jedna již obléká dres se lvíčkem.